U Sarajevu obilježena 26. godišnjica pogibije učiteljice Fatime Gunić i njenih učenika
Na Alipašinom Polju u Sarajevu je danas položeno cvijeće na spomen-obilježje u znak sjećanja na ubijenu učiteljicu Fatimu Gunić i njene učenike Adisa Mujala, Vedada Mujkanovića i Feđu Salkića
SARAJEVO (AA) – Na Alipašinom Polju u Sarajevu je danas položeno cvijeće na spomen-obilježje u znak sjećanja na ubijenu učiteljicu Fatimu Gunić i njene učenike Adisa Mujala, Vedada Mujkanovića i Feđu Salkića.
Cvijeće su položili roditelji ubijenih učenika, delegacije, rodbina, prijatelji i učenici Osnovne škole “Fatima Gunić”. Neki učenici su nosi majice s likovima ubijene djece.
Njihovi životi su prekinuti na današnji dan, prije 26 godina, kada je granata ispaljena s položaja Vojske RS-a iz pravca Nedžarića pogodila improvizirane prostorije u kojima je učiteljica Gunić održavala nastavu za svoje učenike. Tada su teže i lakše ranjena još 23 učenika.
Direktor škole Hajrudin Ćuprija je rekao da je danas za školu “Fatima Gunić” jedan od najznačajnijih datuma, kada je u pitanju historija ove obrazovne ustanove.
“Opredjeljenje škole je da nećemo dozvoliti da našu prošlost i sadašnjost drugi pišu našim zaboravom. Nismo dozvolili da se obilježavanje realizuje samo jedan dan i samo polaganjem cvijeća. Iza nas je sedmi memorijalni turnir, koji je završen juče”, pojasnio je Ćuprija.
Ove godine je, kako je kazao, napravljen iskorak, kada je ovaj dan u pitanju, jer je ovaj datum uvršten u kalendar Ministarstva obrazovanja KS-a. Učenici svih osnovnih škola su pisali literalne i crtali likovne radove na temu herojstva s olovkom u ruci.
“Moramo stalno podjećati na ono što se desilo. Moramo govoriti o istini. Čovječanstvo ne može da postoji ako nije građeno na istini. Povjerenje je temelj društva. Gdje nema istine nema ni povjerenja, a gdje nema povjerenja nema ni društva”, dodao je Ćuprija.
Među prisutnima je bio i predsjednik Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva Fikret Grabovica.
“Poruka je da ne možemo i ne smijemo zaboraviti, da trebamo njegovati kulturu sjećanja, čuvati istinu od zaborava i prenositi je na ove mlade, ne da bi mrzili ili se svetili nego da to bude motiv da sebi i drugima stvaraju bolju i ljepšu budućnost”, rekao je Grabovica.
Smatra da “zlo koje se dogodilo ‘90-ih godina je bio fašizam za koji se mislilo da je pobijeđen 1945.”.
“Ne, on nije nikada pobijeđen, on se samo povuče i pritaji i čeka svoju priliku. Tako se desilo ‘90-ih godina. Svjedoci smo da fašizam još uvijek živi”, pojasnio je Grabovica.