Protesti tresu SAD. Rasizam ne može da se skriva
Protesti u SAD i sedmog dana posle ubistva Afroamerikanca Džordža Flojda. Najmanje 40 gradova uvelo je policijski čas ali su u mnogima demonstranti izašli na ulice uprkos tome. U 23 države aktivirani su pripadnici Nacionalne garde. Predsednik Donald Tramp je prethodno objavio mobilizaciju vojske da zaustavi nasilje.
U nekim gradovima protesti su bili mirni ali nisu izostali incidenti ni pre ni posle uvođenja policijskog časa. Terensko vozilo je uletelo među policajce u Bufalu, u državi Njujork. Tom prilikom su povređena dvojica policajaca. Obojica su u stabilnom stanju. Vozač i putnici iz terenca su privedeni.
Dok su demonstranti kršili policijski čas na Tajms Skveru u Njujorku policijski komandir je narediio privođenja.
“Ne dajte im da pobegnu”, uzviknuo je, a to se odnosili na grupu od oko 300 do 400 demnstranata koji su počeli da beže.
To je prvi put da je u Njujorku uveden policijski čas u poslednjih sedamdeset godina. Prethodno su demonstracije održane u Astoriji, Kvisu, Bruklinu i Menhetnu.
Petnaest minuta nakon što je počeo policijski čas mirni demonstranti su se okupili u Mineapolisu na mestu gde je Džordž Flojd ubijen.
Oni su naveli da se neće povući pred policijom. Zabarikadirali su ulice u okolini kako bi sprečili policiju da stigne do njih.
Policija je dozvolila mirne proteste u Dalasu i nakon što je počeo policijski čas.
Dok su demonstranti išli ka Vašingtonskoj kineskoj četvrti, američki vojni helikopter “lakota” ih je nadleteo veoma nisko, podižući prašinu a lomila su se i stabla drveća.